Vhodné podklady a povrchy pod marmolit?
Vhodný podklad pod marmolit?
V první řadě je marmolit vhodný na stěrkové hmoty kontaktních zateplovacích systémů (fasádní lepidla), dále na cementové, vápenocementové a polymer-cementové malty a omítky. V interiéru je vhodný na umakart, sádrokarton či dřevovláknité desky. Naopak není vhodný na tepelně izolační a sanační omítky nebo pro vodorovné plochy bez krytu. Na tyto plochy doporučujeme kamenný koberec nebo mozaikový koberec takzvaně "marmolit na zem". Podklad musí být soudržný, suchý, bez mastnoty, bez trhlin a bez zjevných znaků biotického napadení. V případě zjištění výkvětů v podkladu je třeba zjistit zdroj a zabránit dalšímu transportu těchto látek do podkladu. Nový podklad musí být vyzrálý (kontrolu lze provést pH testerem), ale převážně stačí počkat 2-3 týdny. Poslední věc kterou bychom si měli pohlídat je savost a struktura povrchu. Tyto dvě vlastnosti musí být v celé ploše stejné. Požadavek stejnoměrné savosti podkladu a přídržnosti omítky na hladkých nebo málo nasákavých plochách lze zvýšit přípravkem Kontaktní - adhézní můstek.
Kdy nanášet marmolit?
Jen připravený podklad dle doporučení bohužel nestačí. I u aplikace je potřeba splňovat několik podmínek. Teplota hmoty, prostředí i podkladu se musí při aplikaci a min. 48 hodin po aplikaci pohybovat v rozmezí +5°C až +30°C (lépe +8°C až +25°C). Nedoporučuje se práce na přímo osluněných plochách a při silném větru. Aplikaci není možno provádět za deště nebo mlhy. Pokud máte ale připravený podklad a počasí Vám přeje "hurá do toho".
Máte i další dotazy ohledně mozaikových omítek? Zajímá Vás jak je to s marmolitem v koupelně nebo v kuchyni? Potřebujete rady ohledně aplikace krok za krokem nebo spočítat kolik marmolitu budete potřebovat? Odpovědi na tyto dotazy naleznete na našem blogu zde.